Conjunctivul 1 (prezent) si Conjunctivul 2 (imperfect) in Germana

Conjunctivul 1 sau conjunctivul prezent se formeaza de la forma de infinitiv prin inlaturarea terminatiei "-en" la care se adauga terminatia "-e", respectiv terminatiile de persoana si numar. Atat persoana 1 singular si plural cat si persoana a a-3-a plural, sunt identice cu cele de indicativ prezent.

De obicei conjunctivul 1 se foloseste in vorbirea indirecta mai ales atunci cand este singura modalitate de a recunoaste vorbirea indirecta.

Ex.: Er hat mir gesagt, daß er morgen fahre. = El mi-a spus ca pleaca maine

In continuare va voi conjuga doua verbe (verb slab si tare) la conjunctivul 1:

schlafen ( a dormi ) - verb tare

ich schlafe
du schlafest
er / sie / es schlafe

wir schlafen
ihr schlafet
sie / Sie schlafen


hoffen (a spera) - verb slab

ich hoffe
du hoffest
er / sie / es hoffe

wir hoffen
ihr hoffet
sie / Sie hoffen

Obs.!!! Verbele la conjunctivul 1 nu primesc umlaut sau nu prezinta schimbari vocalice asa cum se intampla la prezent.


Conjunctivul 2 imperfect ne arata faptul ca un lucru s-ar putea intampla sau realiza in realitate. El se formeaza de la forma de imperfect a verbului la care se adauga terminatiile de persoana si numar. Formele de imperfect ale verbelor slabe sunt identice cu cele de conjunctiv.

In continuare va voi conjuga doua verbe (verb slab si tare) la conjunctivul 2:

hoffen (a spera) - verb slab


ich hoffte = eu as spera
du hofftest = tu ai spera
er / sie / es hoffte = el / ea ar spera

wir hofften = noi am spera
ihr hofftet = voi ati spera
sie / Sie hofften = ei ar spera / Dvs. ati spera

schlafen ( a dormi ) - verb tare 


ich schliefe = eu as dormi
du schliefest = tu ai dormi
er / sie / es schliefe = el / ea ar dormi


wir schliefen = noi am dormi
ihr schliefet = voi ati dormi
sie / Sie schliefen = ei ar dormi / Dvs. ati dormi


Obs.!!! Verbele tari care contin la imperfect vocalele a, o, u primesc la conjunctivul 2 umlaut :
Ex.: (imperfect) er sang = el a cantat; => (conjunctivul 2) er sänge = el ar canta;

Obs.!!! Conjunctivul 2 a unui verb se mai poate inlocui cu verbul "werden" la conjunctivul 2 insotit de forma de infinitiv a verbului :

schlafen = a dormi

ich würde schlafen = eu as dormi;
du würdest schlafen = tu ai dormi;
er / sie / es würde schlafen = el / ea ar dormi;

wir würden schlafen = noi am dormi;
ihr würdet schlafen  = voi ati dormi;
sie / Sie würden schlafen = ei ar dormi / Dvs. ati dormi; 

 
 
 

7 comentarii:

  1. Multumesc pentru lauda, ma bucur ca sunteti asa dornic sa invatati limba germana si blog-ul meu va este de un real ajutor !!!

    P.S. "Esti bestiala" este corect pt ca sunt femeie :)

    Spor la invatat !!!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Cand apare lectia 37? Am mare nevoie de ea pt ca vreau sa continui cursul acesta care este bestial si vreau sa stiu mult mai multe...astept nerabdator lectia 37... :)

      Ștergere
  2. dar traducerea la conjunctivul 1?

    RăspundețiȘtergere
  3. Sunteti un real sprijin pentru cei care doresc sa invete limba germana.Aici am gasit(dupa lungi cautari)si traducerea in limba romana.Multumesc anticipat pentru cursurile viitoare,pe care le astept in fiecare zi.
    Felicitari pentru aceasta initiativa!!!!

    RăspundețiȘtergere
  4. ma ajuta si pe mine ceea ce scri. fiind in italia, stiind si limba engleza sunt putin confuz de conjunctivul 2 pe care il expui tu. mi se pare ca il confunzi cu conditionalul simplu sau asa se traduce in germana :
    ich hoffte = eu as spera sau eu sa fi sperat !

    RăspundețiȘtergere
  5. Dulce dna sau dsoara esti o minunata ptr ceea ce faci si iti multumesc frumos.

    RăspundețiȘtergere

Din pacate nu sunt mereu disponibila sa clarific toate nelamuririle insa daca lasati un comentariu de multe ori veti gasi raspunsuri foarte bune de la alte persoane care invata online: